[ Blogunk elköltözött. A frissebb tartalmakért keresd fel az autosport-szakszotar.hu oldalt. ]
Ahogy a civil életben is, úgy az autósportban is rengeteg szabálynak kell megfelelnünk. Ráadásul vannak helyzetek, amikor egymásnak ellentmondó szabályokat találunk.
Sportfelügyelőként gyakran találkozom azzal, hogy a különböző szintű sportszabályok viszonyával nincsenek tisztában a csapatvezetők és a versenyzők. Ebben a bejegyzésben ezt a kérdést próbálom meg tisztázni.
Ahogy a civil jogrendszerben, úgy az autósportban is több szintű sportszabályok vannak. Ezek ugyanúgy, ahogy a jogszabályok, hierarchikus, azaz alá- és fölérendeltségi viszonyban vannak egymással.
A legáltalánosabb szabályok a nemzetközi általános szabályok – például az FIA Nemzetközi Sportkódexe és annak mellékletei. Ennél egy fokkal specifikusabbak a nemzetközi szakági szabályok. A nemzeti általános és szakági szabályok következnek a sorban, majd a versenysorozat szabályai. Egy adott versenyre érvényes a versenykiírás, illetve az azt módosító végrehajtási utasítások, majd végül a hivatalos személyek utasításai következnek, legyenek az írásbeliek vagy szóbelik.
Milyen viszonyban vannak egymással a különböző szintek?
A szintek úgy épülnek egymásra, mint egy céltábla. Minél beljebb megyünk ezen a céltáblán, annál közelebb jutunk az adott eseményhez, illetve az adott szituációhoz.
Ha ellentmondást találunk a szabályok között, akkor a közhiedelemmel ellentétben nem a magasabb rendű szabály írja felül az alacsonyabb rendűt, hanem az alacsonyabb rendű szabály vagy utasítás pontosítja vagy módosítja a magasabb rendűt, így azt kell követni.
Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor ennek a hierarchiának bizonyos szintjeit nem tudjuk vagy nem kell alkalmazni. Tipikus eset erre a nemzetközi sorozat versenyei. Ilyenkor a nemzeti sportszabályokat nem kell alkalmazni, hiszen csak így lehet biztosítani azt, hogy a sorozat minden helyszínén egységes keretek között kerüljön lebonyolításra a verseny.
Nézzünk néhány példát!
Nemrégiben zajlott le a hazai rallye-bajnokság záró futama, a II. Nyíregyháza Rallye. Ott egy ORC-ben versenyző párosnak az alábbi sportszabályoknak kell megfelelnie: *
- FIA Nemzetközi Sportkódex és annak függelékei (nemzetközi általános szabályok),
- FIA Regionális Rallye Versenyek Sportszabályzata (nemzetközi szakági szabályok),
- MNASZ Általános Sportszabályzat és Előírások (nemzeti általános szabályok),
- MNASZ Rallye Versenyek Szabályai, Magyarországi Rallye Bajnokságok 2019. évi alapkiírása, ezen belül:
- az általános rész (I. fejezet) (nemzeti szakági szabályok),
- az ORC-re vonatkozó rész (VI. fejezet) (versenysorozat szabályai),
- A II. Nyíregyháza Rallye versenykiírása és a versenykiírást módosító vagy pontosító végrehajtási utasítások
- Hivatalos személyek írásos vagy szóbeli utasításai (például az eligazításon elhangzottak, vagy a Felügyelő Testület idézése).
Ahogy írtam, néhány esetben bizonyos szintek nem alkalmazhatók, ezért nézzünk egy ilyen példát is.
Az FIA Formula 2-es bajnokságban az alábbi sportszabályok alkalmazandók: *
- FIA Nemzetközi Sportkódex és annak függelékei (nemzetközi általános szabályok),
- FIA Formula 2 bajnokság sportszabályai (versenysorozat szabályai),
- Az adott verseny versenykiírása (itt a „Supplementary Regulations” helyett „Appendix 1”) és az azt módosító vagy pontosító végrehajtási utasítások (angolul „Bulletin”),
- Hivatalos személyek írásos vagy szóbeli utasításai (például az eligazításon elhangzottak, vagy a Felügyelő Testület idézése).
(* A fenti felsorolások csak a sportszabályokat tartalmazzák, ezek mellett az technikai, etikai, fegyelmi és más szabályok is alkalmazandók.)
Amennyiben egy végrehajtási utasítás ellentmond a versenykiírásnak, úgy a végrehajtási utasításban leírtakat kell alkalmazni, míg, ha két végrehajtási utasítás mond egymásnak ellent, akkor a később kiadottat kell alkalmazni – a kiadás pillanatától vagy attól az időponttól, amit abban meghatároztak.
A fenti rendszer ismerete nem csak azért fontos, mert azzal elkerülhetjük a büntetéseket, hanem azért is mert ez a rendszer, illetve a rendszer egyes szintjein leírt szabályok és utasítások teremtik meg a sportszerű és biztonságos versenyzés feltételeit.